Inlägg publicerade under kategorin Auktioner

Av Bruce Wayne - 25 september 2007 09:22

Hej!

Det har dykt upp en en till japansk batmobil på tradera.

http://www.tradera.com/Batman_bil-auktion-48174763

BW

Av Bruce Wayne - 24 september 2007 11:58

Hej!

Den 3 oktober så ska den anrika auktionsfirman Bonhams sälja Corgi bilar. Det som är så unikt med denna  auktion är att massor protyper på batmanbilar ska ut på auktion. Det är ett unikt tillfälle att investera rejält inför framtiden.

http://www.bonhams.com/cgi-bin/public.sh/pubweb/publicSite.r?sContinent=EUR&screen=catalogue&iSaleNo=15754

BW

Av Bruce Wayne - 24 september 2007 09:58

Hej!

Lithografin, Secrets of the Batcave gick för 304.99$

Lithografin, Guardians of Gotham City gick för 125.99$

BW

Av Bruce Wayne - 19 september 2007 10:23

Hej!

Oftast får Bob Kane, mannen som grundade Batman mest berömmelse, MEN utan Dick Sprangs hjälp hade Batman inte varit lika stor. Dick Sprang är en gigant i serievärlden. Här i Sverige är han inte känd men i USA är han stor. Han är bl.a mannen  bakom the Riddler.

Det stora  problemet för Dick Sprang var att  Bob Kane lurade honom ofta och tog  äran för hans jobb. Det är ibland oklart vad som är Bob Kanes arbete och vad som är Dick Sprangs arbete.

http://www.comic-art.com/biographies/sprang01.htm

Precis innan han dog gjorde två lithografier en med Gotham City och en med Batcave, dessa två är UNIKA och de finns på ebay till försäljning nu.

BW

Av Bruce Wayne - 13 september 2007 21:18

Hej!

Kitet gick för 169.16$ (se inlägg 12/9).

BW

Av Bruce Wayne - 12 september 2007 10:53

Hej!

Nu kommer ytterligare ett kit till salu på ebay.

BW

Av Bruce Wayne - 11 september 2007 12:51

Hej!

Bilen gick för 2469kr. (Se inlägg 3/9)

BW

Av Bruce Wayne - 11 september 2007 12:49

Hej!

Objectet gick för 180$. (se inlägg 5/9).

BW

Länkar

Fråga mig

48 besvarade frågor

Presentation

Kalender

Ti On To Fr

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
<<< Februari 2018
>>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

RSS

Besöksstatistik

Gästbok

Ovido - Quiz & Flashcards